Najväčšie súostrovie sveta sa rozkladá na viac ako 17-tisíc ostrovoch. Indonézia nie je iba Bali. Práve naopak, ak budete chcieť zažiť juhovýchodoázijskú krajinu s príchuťou, akú tu má život miestnych a divočina, lepšie spravíte, ak sa poobzeráte po iných ostrovoch. Rozhodnúť sa, kam v Indonézii, však nie je úplne jednoduché. Každý ostrov ponúka samostatný svet a kúty ako z raja. 

Kam v Indonézii?

Za šesť mesiacov života v Indonézii a zbierania príbehov miestnych ľudí v zapadnutých oblastiach, som našla niekoľko skvelých miest, ktoré ulahodia pohodlným cestovateľom aj ozajstným dobrodruhom. A sľubujem, nebudete na fotkách z nich musieť odphotoshopovať ostatných turistov. Začnime na Sumatre.

Môj obľúbený ostrov, lebo je tu všetko! Sopky, jazerá, v ktorých sa dá plávať, divoká príroda, v ktorej žijú orangutany či tigre, kávové i čajové plantáže, opustené ostrovy, hlučné vodopády, matriarchálne etniká, aj Batakovia, o ktorých sa hovorí, že boli kanibalmi.

Sumatra na mape

Stretnutie s orangutanmi

 

Sumatra, orangutany, kam v Indonézii, Indonésie, národný park, dovlená v Indonésii, dovolenka v Indonézii

Sumatra je jedným z dvoch ostrovov na svete, kde ešte môžete stretnúť orangutany.

Ak vás zaujímajú prírodné krásy, na Sumatre nemôžete vynechať Národný park Gunung Leuser, v ktorom žijú orangutany. Ide o jedno z dvoch miest na svete, kde dnes ešte nájdete tieto nádherné zvieratá.

Na trek za nimi môžete vyraziť z turistickej dedinky Bukit Lawang. Ako alternatívu k ubytovaniu v Bukit Lawangu však  odporúčam chatku pri rieke mojich priateľov Yoan a Irwana.

Chatka je pri rieke, kde si môžete zaplávať (možno ju budete musieť prebrodiť, ak dažde zrútili bambusový most). Spoločnosť vám najmä počas víkendu budú robiť deti skákajúce do vody zo skál.

V noci nebudete počuť nič viac než džungľu, lebo ste v blízkosti národného parku. Pri chatke je ešte jedna chata pre turistov, miestna škola v džungli, kde sa môžete zastaviť a naučiť deti pár slov po anglicky, a pár obchodíkov, kde vám radi urobia kávu (silnú, zalievanú) alebo predajú nejaké sladkosti.

Irwan je zároveň sprievodcom v národnom parku a rád pre vás nájde miesta, kde sa skrývajú poklady tohto miesta.

Horúce pramene pod sopkou Gunung Sibayak

 

sopka, Indonézia, kam v Indonézii, kam v v Indonésii, trek

Výhlaď na Gunung Sinabung počas treku na susednú sopky Sibayak.

Zberač síry na sopke Sibayak.

V okolí mesta Berastagi (dostupného z Medanu, kde je medzinárodné letisko, za cca dve hodinky) sú hneď dve sopky. Na Gunung Sinabung sa vyštveráte iba so sprievodcom, zato Sibayak je sopka, na ktorú vybehnete za dve-tri hodinky cez pokojný les.

Výhľady zo sopky sú nádherné, najmä, ak to bude vaša prvá sopka, na ktorú ste kedy vyšli. Čo však naozaj stojí za to je oddych v horúcich prameňoch pod sopkou po treku. Vybrať si môžete z niekoľkých pre verejnosť otvorených kúpeľných domov. Je veľká pravdepodobnosť, že tu s vami budú iba Indonézania. Počítajte s tým, že Indonézanky sa kúpu oblečené, je preto vhodné, ak aj ženy zo zahraničia majú na bikinách aspoň tričko.

Sumatra, kam v Indonézii

Horúce pramene na Sumatre.

Jazero Toba

 

Výhľad na jazero Toba.

jazero Toba, Indonézia, Indonésie, kam v Indonézii, dovolenka, oddych, pláže

Hrobky Batakov žijúcich okolo jazera Toba.

Priznávam, toto je naozaj turistické miesto, avšak nemožno ho pri potulkách Sumatrou vynechať. Ak sa rozhodujete, kam v Indonézii, tak toto je jednoznačne jedno z top miest.

Jazero Toba je najväčšie vulkanické jazero vo svete. V najhlbších miestach dosahuje až 500 m.

Ostrov Samosir na jazere je dokonalou oázou pokoja, kde sa dá prežiť niekoľko dní a nebudete sa nudiť. Žije tu jedinečné etnikum Batakov, ktorí sú zaujímaví architektúrou svojich domov, spôsobom pochovávania zomrelých predkov aj ďalšími rituálmi. Zatancovať tanec Batakov si môžete vo vybrané dni v Bagus Homestay.

Jazero si môžete užiť pri plávaní či kajakovaní. Alebo si požičajte motorku a vyvezte sa na vrchol kopca za nádherným výhľadom. V dedinkách na Samosire sa konajú skvelé miestne trhy, zastavte sa v nich a ochutnajte indonézske sladkosti.

Bukittingi

 

Sumatra, západná Sumatra, kam v Indonézii, Indonésie, pomalé cestování, zodpovedné cestovanie

Architektúra etnika Minangkabau.

Najradšej som mala ranné trhovisko uprostred mesta, ruch, ochutnávky všetkého od grilovaných banánov po doma vyrobený palmový cukor.

Bukittingi je jedným z centier etnika Minangkabau v západnej Sumatre. Podľa Indonesia Tourism Forum ide o najväčšiu matriarchálnu spoločnosť na svete. Spôsob života, manželstvá aj dedičstvo sa uzatvárajú na matrilineárnom princípe. Zatiaľ čo vo väčšinovej Indonézii sa žena po svadbe sťahuje do domu manžela, u Minangkabau prichádza muž do domu ženy, ktorá má pod palcom napríklad aj financie rodiny.

Okrem samotného mestečka stojí za to predovšetkým jeho okolie. Dokonalou ukážkou architektúry Minangkabau je Palác Pagaruyung. Nenechajte si ujsť ochutnávku čaju z kávových lístkov v kávovej pražiarni v okolitých dedinkách. Údolie Harau je známe pre kaňon zo žulových kameňov o rozlohe 315 km2. Oblasť je jednou z najkrajších prírodných miest západnej Sumatry. Medzi skalnými útvarmi nájdete malé dedinky a ryžové políčka a môžete sa vydať na trek k vodopádom.

Medzi čajovými plantážami

 

sopka, čaj, čajové plantýže, Sumatra, kam v Indonézii

Sopka Mt. Kerinci a čajové plantáže pod ňou.

Ďalším národným parkom, čo nemôžete vynechať, je Národný park Kerinci Seblat. Je to vôbec najväčší národný park Sumatry, v ktorom nájdete najvyššiu aktívnu sopku v celej Juhovýchodnej Ázii: Mr. Kerinci. Trek si môžete zvoliť dvojdňový či troj- alebo viacdňový. Počítajte s tým, že ide o náročný výstup, ktorý nie je možné absolvovať bez sprievodcu.

V oblasti sú obrovské jazerá, jedno z nich – Gunung Tujuh – je najvyššie položené jazero v Juhovýchodnej Ázii. Výstup k nemu je od dedinky Pelompek. Na vrchole okolo jazera ešte stále žijú rybári, ktorí vás radi prevezú na kanoe.

Čajové plantáže sú dedičstvom z čias holandskej kolonizácie. Môžete sa v nich prechádzať a viesť rozhovory so zberačkami v indonézštine. Nazbierajú aj sto kg lístkov za deň – všetky sú vysmiate, to vidieť aj cez tváre skryté v klobúkoch chrániacich ich pred slnkom. Uprostred plantáží sú aj dedinky v koloniálnom duchu, ktoré vystavali Holanďania. Za čias kolonizácie sem priviezli veľa Jávancov, aby pracovali na plantážach. Dodnes ich v oblasti žije nemálo.

 

Kúp si sprievodcu Indonéziou pomaly a dozvies sa oveľa viac skvelých tipov!

 

Za plážami sa vydajte do Ricky’s Beach House alebo do ekologického rezortíku Rimba Ecolodge v západnej Sumatre.

Ricky’s Beach House

 

Ricky’s Beach House, Sumatra

Ricky je mladý Indonézan z dediny Nagari Sungai Pinang, v ktorej pred piatimi rokmi nebola elektrina, ani sem neviedla cesta. Keď sa situácia zmenila, mladík sa rozhodol rozbehnúť na miestnej pláži turistické aktivity. 

Miesto je skvelé pre všetkých, ktorí si chcú užiť ticho, more, výlet na loďke na opustený ostrov či krátky trek k vodopádom, avšak neobľubujú veľké rezorty, ale naopak, vyhľadávajú autentické miesta. Z terasy vášho bungalovu sa tu budete pozerať priamo na more, gastro turistika je tiež zaručená – miestni varia iba z lokálnej produkcie, a výborne!

Rickyho služby podporujú vzdelávanie mladých ľudí v komunite – priamo na pľaci, kde zamestnáva asi desať mužov z dediny, a časť zisku tiež putuje na ich vysokoškolské vzdelanie.

Ricky spolu so svojím tímom, pravidelne čistí pláž a pozýva k tejto aktivite deti z miestnej školy. Zachraňuje korytnačie vajíčka, ktoré inak v Indonézii miestni kradnú a predávajú. Vďaka tomu hrozí niekoľkým druhom korytnačiek vyhynutie.

Rimba Ecolodge

 

sumatra, kam v indonézii, rimba ecolodge, pláže, ostrovy, dovolenka, indonésie

Súkromná pláž na Sumatre. (Autor: Noel Rojo)

Tristo metrov dlhá pláž je dostupná iba loďou alebo tam dotrekujete cez džungľu (táto možnosť zaberie menej skúseným aj dve hodiny).

Indonézsko-francúzsky pár, Reno a Nad, tu postavil malé rodinné ubytovanie v podobe bungalovov s ekologicko-sociálnym aspektom.

Rimba využíva na stavbu iba prírodné materiály dostupné v oblasti. Elektrickú energiu získava vďaka solárnym panelom. Recyklovaný odpad ďalej posúva do blízkych dedín, v ktorých ho výkupcovia ďalej triedia a spracúvajú. Okrem toho dávajú príležitosť mnohým mladým ľuďom z okolitých dedín, ktorí nie sú vzdelaní, aby nazbierali skúsenosti a znalosti pre ďalšiu prácu v turistickom ruchu.

Rimba nie je iba ekologické ubytovanie, ale aj asociácia. V prostredí, kde sa nachádza Rimba Ecolodge niekoľko projektov pre komunitu. Napríklad, podporuje školskú dochádzku viac ako 250 detí v okolitých dedinkách, ktoré by si inak nemohli dovoliť chodiť do školy kvôli nízkemu príjmu ich rodičov. V školách tiež zakladajú zelené knižnice, tj. knižnice s knihami o ekológii a životnom prostredí. Ďalšmi projektom je záchranné centrum, obnova koralových útesov i nakladanie s plastom a iným odpadom.

Banda Ačeh

 

Pre surferov odporúčajú ostrov Pulau Weh na samom severe Sumatry v oblasti Ačeh. Dostanete sa naň loďou z Banda Ačehu. V meste samotnom nestretnete mnoho turistov, avšak je tu pár miest, ktoré stojí za to vidieť. PTLD Apung – Loď cunami je obrovský generátor, ktorý bol pred cunami v roku 2004 na mori, vzdialený päť kilometrov od pobrežia. Vlna ho priniesla do stredu Banda Ačehu a miestni z neho urobili pamätné múzeum. Pre mňa jednoznačne najväčší zážitok.

Banda Ačeh, Indonésie, kam v Indonézii, dovolená v Indonésii, dovolenka, zodpovedné cestovanie, pomalé cestování

Veľká mešita v Banda Ačehu

Každé veľké mesto v Indonézii má svoju Veľkú mešitu. Tá v Banda Ačehu má jedinečnú architektúru a vďaka svojej skutočnej veľkosti aj atmosféru. Ženy sem môžu vstúpiť len so šatkou na hlave, počítajte s tým, že celý región Ačeh je veľmi ortodoxný.

 

Ako sa správne rozhodnúť, kam v Indonézii?

 

Tak, možno by ste aj išli na Sumatru, ale čo ak vám bude ľúto, že ste nevideli iné ostrovy? Kým si kúpite letenku do Indonézie, odporúčam položiť si otázku: Čo chcem vidieť a zažiť?

V Indonézii zažijete stretnutie s orangutánmi na ostrovoch Borneo a Sumatra. Môžete tu plávať s korytnačkami na ostrove Gili Air. Jazdiť na motorkách za opustenými plážami po prázdnych cestách na Lomboku. Nezabudnuteľné zážitky sľubujú majestátne chrámy a jedinečné, mohutné sopky na Jáve. V zapadnutých častiach ostrova Flores sa zoznámite so životom v horských dedinkách. Na Sulawesi sa môžete zúčastniť netradičných pohrebných rituálov.

Menej je viac

Sumatra sama o sebe je taká veľká, že tu môžete stráviť aj mesiac a neuvidíte ani tretinu ostrova, aj keby ste sa presúvali každý druhý deň. Pomaly ďalej zájdeš:). A v Indonézii si často dávajú načas.

Pri plánovaní rôznych kombinácií ostrovov je dôležité brať do úvahy, že presuny na niektorých z nich (napríklad Sumatra, Jáva, Flores) môžu trvať dlhšie, než si naplánujete. Neraz sa mi stalo, že nám sľúbili, že cesta autobusom bude 8-hodinová, ale trvala aj 12 hodín. Je fajn s tým počítať pri plánovaní vašich potuliek.

Rozhodujúci pri rozhodovaní tiež môže byť čas, kedy a na ako dlho sa do Indonézie vyberáte. Hlavná turistická sezóna je na väčšine ostrovov v júli a auguste. Ak budete chcieť trekovať, môžete počítať ešte s júnom či septembrom, môže sa však stať, že na mnohé sopky nie je mimo týchto mesiacov prístup. Ak teda môžete ísť na dovolenku len počas našej zimy, radšej si vyberte ostrovy, na ktorých môžete nazrieť do histórie návštevou náboženských monumentov, alebo sa vydajte do dedín za miestnymi obyvateľmi.

Čím menej času na dovolenku v Indonézii máte, tým viac odporúčam vybrať si iba jeden ostrov a preskúmať ho poriadne. Lietať z jedného ostrova na druhý škodí životnému prostrediu, ale môže aj vaším zážitkom z krajiny, ktoré neprežijete poriadne.

Ak budete chcieť poradiť, kam v Indonézii, aby ste sa vyhli davom turistov, pokojne sa ozvite. Prípadne, napíšte do komentárov svoje cestovateľské tipy. Všetky praktické informácie o tom, ako sa dostať na miesta, ktoré spomínam vyššie, čo všetko tam môžete zažiť a ako tým zanecháte ako cestovatelia pozitívny dopad, som spísala v e-booku cestopis a sprievodca Indonéziou pomaly.

 

Šťastné cesty do zapadnutých kútov!

 Ak chcete po Indonézii cestovať citlivo k miestnym a životnému prostrediu, prečítajte si o tom, ako zanechať pozitívny dopad v krajine, kam cestujete.