Dovolenka inak

POĎ SO MNOU CESTOVAŤ SLOBODNE A ZODPOVEDNE!

 

 

Cestovateľské zážitky, ktoré ponúkam, sú o slobode a zodpovednosti. Sú o kontakte s miestnymi ľuďmi a dozvedaní sa nových vecí o sebe a o krajine. To je možné vďaka pomalému cestovaniu. 

„Málokedy človek stretne niekoho, kto vidí krásu tam, kde iní vidia iba bezmocnosť a chudobu,“ povedala o mne kamarátka Ivana. Presne vystihla to, ako cestujem – nezakrývam si oči pred (niekedy) smutnou realitou rozvojových krajín a zároveň hľadám na každom mieste to pekné, čo ponúka. 

dovolenka inak, cestovanie, pomaly, slobodne, sprievodca, kogi, oaxaca, indonézia

Čo vám dovolenka inak prinesie?

Preniknete do spôsobu života miestnych obyvateľov. 

Nezabudnuteľné zážitky v divokej prírode.

Blízky kontakt s miestnymi v lokálnych autobusoch. 

Spoznávanie tajomstiev miestnej kuchyne.

Pokojné pláže, majestátne pamiatky či spoznávanie miestneho umenia a remesiel.  

Ako budeme cestovať?

Dovolenka inak znamená, že nebudeme mať stanovený plán a program na každý jeden deň. Nebudeme dopredu vedieť, kde prespíme, ani kde budeme večerať. Program sa bude tvoriť priebežne, podľa toho, ako sa budeme cítiť na jednotlivých miestach, podľa počasia, chuti.

Takýto spôsob cestovania dáva príležitosť hlbšie nahliadnuť do života miestnych obyvateľov (a často i samého seba). Nikto vás neorganizuje, nenaháňa, neponáhľa.

Zároveň v sebe takéto cestovanie obnáša aj riziko neočakávaných udalostí (nenájdeme bývanie, s ktorým budú všetci spokojní, prídeme na miesta, kde práve nebude krištáľovo čistá voda, pretože v noci pršalo). Na takéto situácie sa väčšinou nedá pripraviť, ale je dôležité postaviť sa k nim s pokorou.

MÁTE UŽ SPRIEVODCU INDONÉZIOU POMALY?

indonézia, cestovanie, pomaly, sloboda

Cestovanie je pre mňa sloboda aj zodpovednosť. V prvom rade zodpovednosť za seba. A potom zodpovednosť voči krajine a jej ľuďom.

Keď cestujem, nechávam na seba miesta najprv pôsobiť bez toho, aby som si o nich dopredu študovala. Nečakajte, prosím, že vám budem vykladať históriu monumentov, ktorú si dnes vie každý vyhľadať na Googli.

Som novinárka, ktorá spoznáva spôsob života obyvateľov. Rada vám vyrozprávam, prečo miestne deti, nechodia do školy, či čo je to parná sauna Zapotecov temazcal.

Na rozprávanie o chrámoch si najmeme miestneho sprievodcu – ten ich pozná lepšie. My mu dáme možnosť, aby si privyrobil.

Dovolenka inak je cestou miestnou hromadnou dopravou. Prespávať budeme prevažne v jednoduchých izbách u miestnych. Jesť budeme tam, kde jedia miestni – často v pouličných stánkoch, jedálňach. Čaro cestovania po menej rozvinutých krajinách pre mňa spočíva aj v tom, že si uvedomím, čo naozaj potrebujem k životu.

Ak máte chuť zažiť dovolenku inak, ozvite sa mi, a pýtajte si informácie o pripravovanej ceste, ktorá bude pravdepodobne viesť do Oaxacy v Mexiku(v novembri 2018).

Dovolenka inak – Cesty na mieru

Okrem ciest v malej skupinke, ktoré organizujem raz ročne (väčšinou vtedy a tam, kedy a kam si účastníci zvolia), si môžete sami zvoliť destináciu

Chcete vidieť rozvíjajúcu sa Barmu, ale nikdy ste neboli v Ázii?

Alebo vás láka kolumbijská džungľa, ale máte obavy, že bez španielčiny sa nezaobídete?

Ak som v danej oblasti v čase, keď sa tam budete chystať, môžeme si dohodnúť individuálne podmienky a ja vás danou krajinou rada prevediem. 

„Ako doma“ som (alebo – vždy sa rada vrátim) tu: indický Ladakh či Sikkim, Barma, ktorýkoľvek ostrov Indonézie, Kambodža, sever Thajska plus vybrané ostrovy, Kolumbia, Mexiko

Prirodzene však rada objavujem aj nové miesta, takže ak vaša destinácia nie je na zozname, ale je vám sympatické, ako cestujem, a chcete sa tomu priučiť, napíšte mi

Pre vyššie spomenuté destinácie tiež rada pripravím itinerár, čo v nich môžete zažiť.

Na mieru – pre vás, či už ste milovníkmi plážovania alebo trekovania – všetko s dôrazom na miestnu prírodu i ľudí, v duchu pomalého cestovania. Kontaktujte ma pre viac informácií.

Chcete cestovať na vlastnú päsť po Indonézii a hodil by sa vám poriadny knižný sprievodca?

Kam v Indonézii, ak sa chcete vyhnúť davom turistov: Sumatra

Najväčšie súostrovie sveta sa rozkladá na viac ako 17-tisíc ostrovoch. Indonézia nie je iba Bali. Práve naopak, ak budete chcieť zažiť juhovýchodoázijskú krajinu s príchuťou, akú tu má život miestnych a divočina, lepšie spravíte, ak sa poobzeráte po iných ostrovoch....

Digitálne nomádstvo zodpovedne: 8 tipov, čo urobiť pre krajinu, kde žiješ

Čím dlhšie cestujem a čím viac príbehov ako novinárka na svojich cestách zbieram, tým častejšie si kladiem otázku: Čo prinášam do krajiny, v ktorej žijem?    Byť prínosom pre spoločnosť, v ktorej sa rozhodnem (hoci len na krátko) žiť, je jeden zo základných...

Kráčať pomaly, žiť viac

Mexičania v Oaxace ma inšpirujú pomalším tempom, vďaka ktorému majú čas sa do hĺbky rozprávať – pokojne s ľuďmi, ku ktorým si prisadnú na obede.

Cestovat s pokorou

Recept na udržitelné cestování se s přibývajícím počtem turistů v praxi stále proměňuje a dilemat s ním spojených neubývá. Může však být také velice jednoduchý: stačí se vzdát komfortu a otevřít se autentičnosti. Nezapomínat, že poptávka vytváří nabídku a že je pouze na nás, co a jak dlouho nám budou konzumní společností nedotčená místa nabízet.