Dovolenka inak! Poď cestovať – pomaly, slobodne, zodpovedne

Cestovateľské zážitky, ktoré ponúkam, sú o slobode a zodpovednosti. Sú o kontakte s miestnymi ľuďmi a dozvedaní sa nových vecí o sebe a o krajine. To všetko je možné vďaka pomalému cestovaniu. 

„Málokedy človek stretne niekoho, kto vidí krásu tam, kde iní vidia iba bezmocnosť a chudobu,“ povedala o mne kamarátka Ivana. Presne vystihla to, ako cestujem – nezakrývam si oči pred (niekedy) smutnou realitou rozvojových krajín. Avšak všade, kam sa dostanem, hľadám to, čo je pekné.

Cestovanie je sloboda.

Dovolenka inak znamená, že nebudeme mať stanovený plán a program na každý jeden deň. Nebudeme dopredu vedieť, kde prespíme, ani kde budeme večerať. Program sa bude tvoriť priebežne, podľa toho, ako sa budeme cítiť na jednotlivých miestach, podľa počasia, chuti. Takýto spôsob cestovania dáva príležitosť hlbšie nahliadnuť do života miestnych obyvateľov (a často i samého seba). Nikto vás neorganizuje, nenaháňa, neponáhľa.

Zároveň v sebe takéto cestovanie obnáša aj riziko neočakávaných udalostí (nenájdeme bývanie, s ktorým budú všetci spokojní, prídeme na miesta, kde práve nebude kryštálovo čistá voda, pretože v noci pršalo). Na takéto situácie sa väčšinou nedá pripraviť, ale je dôležité postaviť sa k nim s pokorou.

Cestovanie je pre mňa aj zodpovednosť. V prvom rade zodpovednosť za seba. A potom zodpovednosť voči krajine a jej ľuďom.

Som za to, aby cestovali ľudia, ktorí sú schopní postarať sa sami o seba. Alebo aspoň takí, ktorí si to chcú vyskúšať, naučiť sa to. Ak sa rozhodnete pre dovolenku inak, počítajte s tým, že za vás nezodpovedám ja.

Znamená to, že o tom, či sa najete na ulici, kde budete spať, či čo budete cez deň robiť, (spolu)rozhodujete aj vy. Vy najlepšie poznáte sám/sama seba a svoje hranice. Základom je komunikovať o veciach, ktoré sa vám dejú, s ktorými nie ste spokojní. Preberte zodpovednosť za to, čo potrebujete, a povedzte to priamo mne.

Chcem, aby bola táto „dovolenka inak“ zážitok na celý život. A to bude iba vtedy, keď ju prežijete so všetkými užasnutými momentmi, aj nepríjemnými prekvapeniami. Vždy však s dôrazom na samého/samú seba. Cestovanie na vlastnú päsť po rozvojových krajinách nás učí byť bližšie k sebe samým… Mojou úlohou počas našej cesty a pred ňou bude (to, za čo platíte:)):

  • nájsť pre vás výhodné letenky do destinácie a späť domov (zaplatíte si ich sami),
  • vyzdvihnúť vás na letisku a odprevadiť vás na letisko, keď budete odlietať,
  • počas cesty vedieť, kde sme a prečo sme tam – pripraviť pre vás predbežný program, aby ste sa mohli tešiť,
  • organizačne zastrešiť dianie na mieste, tj. postarať sa o lístky na autobus, ubytovanie, dohodnúť ceny, komunikovať s miestnymi,
  • pomôcť vám riešiť prípadné krízové situácie,
  • tlmočiť (nemusíte vedieť po anglicky, či španielsky)
  • poskytnúť vám moje cestovateľské know-how (napríklad ako sa zbaliť či zjednávať ceny),
  • podať vám informácie o tom, ako ľudia v danej krajine žijú. Uviesť vás do kontextu toho, čo sa v krajine deje.

Keď cestujem, nechávam na seba miesta najprv pôsobiť bez toho, aby som si o nich dopredu študovala. Nečakajte, prosím, že vám budem vykladať históriu monumentov, ktorú si dnes vie každý vyhľadať na Googli. Som novinárka, ktorá spoznáva spôsob života obyvateľov. Rada vám vyrozprávam, prečo miestne deti, nechodia do školy, či čo je to parná sauna Zapotecov temazcal. Na rozprávanie o chrámoch si najmeme miestneho sprievodcu – ten ich pozná lepšie. My mu dáme možnosť, aby si privyrobil. Tým sa dostávame k zodpovednému cestovaniu…

Zodpovedné cestovanie je cestovanie, ktoré neškodí miestnym ľuďom, komunitám, životnému prostrediu.

Nepáči sa mi koncept turizmu, v ktorom vás dovezú do rezortu a vy z neho celý týždeň nevyleziete a myslíte si pritom, aké je Bali nádherné. Bali je nádherné, ale nie všetkým sa tam žije ľahko. Nepáči sa mi ani cestovanie, kedy sa ľudia presúvajú klimatizovaným minibusom, vždy len vystúpia pri pamiatke, nakúpia suveníry od miestnych, ale ani sa ich neopýtajú, prečo tie suveníry predávajú. Dovolenka inak, ktorú ponúkam, je cestou miestnou hromadnou dopravou. Prespávať budeme prevažne v jednoduchých izbách u miestnych. Jesť budeme tam, kde jedia miestni – často v pouličných stánkoch, jedálňach. Čaro cestovania po menej rozvinutých krajinách pre mňa spočíva aj v tom, že si uvedomím, čo naozaj potrebujem k životu.

Čo vám dovolenka inak prinesie?

Preniknutie do spôsobu života miestnych obyvateľov. Nezabudnuteľné zážitky v divokej prírode. Blízky kontakt s miestnymi v lokálnych autobusoch. Spoznávanie tajov miestnej kuchyne. Pokojné pláže, aj majestátne pamiatky či umenie.

Ak máte chuť zažiť dovolenku inak, ozvite sa mi, a pýtajte si informácie o pripravovanej ceste, ktorá bude pravdepodobne viesť v roku 2017 (v druhej polovici) do Mexika.

dovolenka inak, indonézia, pomaly, zodpovedne, slobodne, digitálna nomádka, novinárka

Dovolenka inak – Cesty na mieru

Okrem ciest v malej skupinke, ktoré organizujem raz ročne (väčšinou vtedy a tam, kedy a kam si účastníci zvolia), si môžete sami zvoliť destináciu. 

Chcete vidieť rozvíjajúcu sa Barmu, ale nikdy ste neboli v Ázii?

Alebo vás láka kolumbijská džungľa, ale máte obavy, že bez španielčiny sa nezaobídete?

Ak som v danej oblasti v čase, keď sa tam budete chystať, môžeme si dohodnúť individuálne podmienky a ja vás danou krajinou rada prevediem

„Ako doma“ som (alebo – vždy sa rada vrátim) tu: indický Ladakh či Sikkim, Barma, ktorýkoľvek ostrov Indonézie, Kambodža, sever Thajska plus vybrané ostrovy, Kolumbia, Mexiko

Prirodzene však rada objavujem aj nové miesta, takže ak vaša destinácia nie je na zozname, ale je vám sympatické, ako cestujem, a chcete sa tomu priučiť, napíšte mi

Pre vyššie spomenuté destinácie tiež rada pripravím itinerár, čo v nich môžete zažiť.

Na mieru – pre vás, či už ste milovníkmi plážovania alebo trekovania – všetko s dôrazom na miestnu prírodu i ľudí, v duchu pomalého cestovania. Kontaktujte ma pre viac informácií.

Chystáš sa do mexickej Oaxacy a potrebuješ sprievodcu?

Práve teraz som tu. Napíš mi a ja ťa zoznámim s týmto magickým miestom!

Chceš cestovať na vlastnú päsť po Indonézii, ale hodil by sa ti poriadny knižný sprievodca?

Kúp si môjho sprievodcu Indonézia pomaly

Digitálne nomádstvo zodpovedne: 8 tipov, čo urobiť pre krajinu, kde žiješ

Čím dlhšie cestujem a čím viac príbehov ako novinárka na svojich cestách zbieram, tým častejšie si kladiem otázku: Čo prinášam do krajiny, v ktorej žijem?      Byť...
Čítaj ďalej

Kráčať pomaly, žiť viac

Mexičania v Oaxace ma inšpirujú pomalším tempom, vďaka ktorému majú čas sa do hĺbky rozprávať – pokojne s ľuďmi, ku ktorým si prisadnú na obede.

Čítaj ďalej

Cestovat s pokorou

Recept na udržitelné cestování se s přibývajícím počtem turistů v praxi stále proměňuje a dilemat s ním spojených neubývá. Může však být také velice jednoduchý: stačí se vzdát komfortu a otevřít se autentičnosti. Nezapomínat, že poptávka vytváří nabídku a že je pouze na nás, co a jak dlouho nám budou konzumní společností nedotčená místa nabízet.

Čítaj ďalej

Ako sa udeje zmena? Alebo – čo s palmovým olejom?

Už dávno nie som v Ázii, ale zázraky sa nedejú len tam. Občas sa veľká zmena udeje aj v Európe. A každý z nás sa o ňu môže zaslúžiť. Vrátila som sa pred dvomi mesiacmi. Svojím termínom návratu som prekvapila skoro všetkých členov rodiny, lebo si skoro všetci mysleli,...
Čítaj ďalej